
16. 11. 2011
Jak nás vidí děti
Zdravé miminko je schopné vnímat zrakem okolní svět hned po narození, i když ne v plné míře jako dospělý.
Vývoj zraku od narození
1.měsíc - novorozenec nevidí ostře, vnímá světlo, tmu a jednoduché tvary.Tato nadřazenost periferní sítnice netrvá déle než dva týdny. Věci a osoby, které jsou dále než 25 cm, vidí rozmazaně. dokáže sice zaostřit na různé vzdálenosti, ale vzhledem k netrénovaným očním svalům je to pro něj velice namáhavé. Dokud mu svaly nezesílí, bude tedy zaostřovat zřídka.
2.měsíc - dítě vnímá obrysy obličejů a velkých předmětů, zaostřuje aktivně a objevuje se krátkodobá fixace oběma očima. Bloudivé pohyby očí a přechodné šilhání je u novorozenců normální.
3. a 4. měsíc - dítě vidí obličeje, rozlišuje známé tváře od neznámých, rádo zkoumá předměty ve svém zorném poli a snaží se jich dotknout. Čtyřměsíční dítě je schopno vnímat barvy a dokonce brzy na to si může nějakou barvu i oblíbit, má nejraději předměty pestré a bohaté na různé tvary. centrální vidění definitivně převažuje nad periferním a dítě je schopno plně akomodovat (přizpůsobit oko pohledu na různé vzdálenosti). Je to důležité období pro vznik binokulárního (obou očí) vidění a má vliv na vývoj refrakce.
5. a 6. měsíc - dítě začíná cíleně sahat po předmětech, v 6.měsíci je definitivně ukončen vývoj fovey (místa nejostřejšího vidění) a mozek spojuje obrázky obou očí v jeden prostorový vjem, pokračuje upevňování již vytvořených reflexů. Kojenci do 6.měsíce života nemají zralou oblast sítnice okolo místa nejostřejšího vidění, jejich vidění je v této době ještě velmi nekvalitní a mohou i občas šilhat. Teprve po šestém měsíci jsou schopni fixovat předmět a vidění se začíná postupně zlepšovat a vyvijí se až do šestého roku života. Proto je třeba případnou dioptrickou vadu začít korigovat v této době, kdy vidění v mozku zraje.
7.měsíc - zrak dítěte se velice zlepšil a prestože je ještě trochu krátkozraké, vidí jasně a stejně jako dospělý člověk.Pamatuje si známé tváře, bere předměty do ruky, natáčí je a obrací.
8. a 9. měsíc -rozvijí se prostorové a hloubkové vidění, které je ukončeno v 6 letech.
10. a 11. měsíc - začíná být schopné na výzvu ukázat konkrétní obrázek ve známé knížce, případně známou věc.
12. měsíc - na konci prvního roku života dítě podává předměty rodičům přesně do ruky.
Pokud si všimnete jakýchkoliv změn a projevů očí dítěte (např. šilhání i po půl roce života, rychlé záškuby očí, zakalení rohovky, světloplachost, naklánění hlavy na jednu stranu, pokles víčka, nemotornost dítěte, časté zakopávání, narážení do věcí apod.), měl by dítě prohlédnout oční lékař.