Šedý zákal – Katarakta – Přirozená součást stárnutí
 
Katarakta je hlavní příčinou ztráty zraku u dospělých starších 55 let věku. Katarakta je zkalení čočky uvnitř Vašeho oka. Tato čočka se nachází za duhovkou, funguje jako fotoaparát – zaostřuje obraz viděných předmětů na sítnici (předsunutá část mozku), která vysílá obrazy do mozku .  Základem dobrého vidění jsou čistá optická prostředí a zdravý mozek. Lidská čočka se může natolik zakalit, že brání světlu v průniku na sítnici.

Anatomie oka

[2013/Anatomieoka.jpg]
Katarakta může být důvodem, proč se ostré předměty zdají rozmazané, jasné barvy tlumené nebo vidění za šera zhoršené. Může být rovněž důvodem, proč brýle na čtení, které dříve pomáhaly už tak nefungují.

[2013/Cockaskataraktou.jpg]
Pacienti postižení kataraktou popisují svoje vidění jako vidění přes starý zakalený film, jenže nemůžeme tento film jednoduše odložit a tím vidění zlepšit. Také jí nelze předcházet. Poranění oka, určitá onemocnění nebo některé léky mohou způsobit zkalení čočky, ale většina katarakt vzniká pouze v důsledku procesu stárnutí. Nejlepší způsob, jak vyřešit kataraktu je chirurgické vyjmutí staré, zkalené čočky a její výměna za novou, umělou čočku, která obnoví zrak a tím zlepší kvalitu života.

Chirurgické odstranění katarakty
 
Ve světě se provádí každý rok více než 3 miliony operací katarakty. Operace spočívá v provedení drobného řezu v oku a vložení nástroje o velikosti hrotu pera, kterým se rozbije a odstraní zakalená čočka. Jakmile je čočka z oka vyjmuta, implantuje se skrze tento drobný řez náhradní nitrooční čočka a umístí se trvale do správné pozice tak, aby nahrazovala původní přirozenou čočku.

[2013/chirurgickeodstranenikatarakty.jpg]
Co je nitrooční čočka?
 
Nitrooční čočka je umělá čočka, která se implantuje v průběhu operace katarakty. Technologie nitroočních čoček zaznamenala výrazný pokrok a jedinou operací můžete znovu dosáhnout kvalitního vidění.

 

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka