Astigmatismus

Astigmatismus

Astigmatismus je refrakční vada oka, při které vlivem nestejného zakřivení lomivých struktur oka dochází k poruše vidění. Vyskytuje se často společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Astigmatismus způsobuje změnu tvaru pozorovaných objektů a jejich rozostření.

astigmatismus1

V podstatě se jedná o to, že některá optická plocha oka (většinou rohovka) nemá pravidelný tvar. Rohovka nemá pravidelný kulový tvar, ale je v jedné ose nebo v obou dvou, více či méně „šišatá“. Místo toho, aby se mohly paprsky světla které dopadají do oka spojit do jednoho místa na sítnici (v ideálním případě bodu), spojí se mimo ni a na sítnici se potom projeví jako různě velké a zakřivené plošky. Astigmatismus zhoršuje vidění jak do dálky, tak i na blízko.

Korekce astigmatismu se provádí brýlemi nebo kontaktními čočkami. U brýlí se astigmatismus koriguje tzv. cylindry. Cylindrické sklo je nastaveno podle zakřivení čočky tak, aby v některých místech zmenšovalo a v některých zvětšovalo. U korekce astigmatismu kontaktními čočkami se koriguje buď kontaktní čočkou sférickou (pokud je astigmatismus nízký) nebo speciální tórickou kontaktní čočkou. Při korekci je nutný individuální přístup, výsledná korekce bývá často kompromisem mezi dobrou zrakovou ostrostí a binokulární snášenlivostí.

Příčiny astigmatismu jsou různé, nejčastěji to bývá vada křivková a to zejména u rohovky, může to být vada vrozená nebo získaná (po úraze, operaci, onemocnění rohovky). Vzácnější je vada indexová, je to astigmatismus čočkový, který bývá např. při počínajícím zkalení čočky, ale může být i vrozený.

astigmatismus2

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka