Povrchové úpravy

Povrchové úpravy brýlových čoček

Tvrzení brýlových čoček

Tvrzení brýlových čoček má různý technologický postup i význam u plastových a minerálních brýlových čoček.

povrchove upravy

Tvrzené plastové brýlové čočky

Tvrzení se provádí formou povrchové úpravy (zpravidla lakováním) s cílem snížit náchylnost povrchu plastové čočky k poškrábání. Tvrzená čočka je celkově odolnější vůči nárazu. Tvrzená vrstva na plastových čočkách je zároveň podkladem pro další úpravy (hydrofobní, antireflexní).

Tvrzení minerální brýlové čočky

Tvrzení minerálních (skleněných) brýlových čoček se provádí buď chemickou, nebo tepelnou cestou. Záměrem tvrzení je vytvořit v čočce takové vnitřní pnutí, aby se v případě rozbití roztříštila v malé zaoblené částečky. Taková čočka je tedy pouze bezpečnější, nikoliv odolnější než běžná minerální čočka. Tvrzené minerální brýlové čočky se doporučovaly hlavně dětem. V dnešní době se však tvrzené sklo v optice prodává minimálně, protože pro děti jsou z bezpečnostních důvodů lepší plastové brýlové čočky.

Antireflexní úprava

povrchove upravy 2 Dopadá-li jakékoliv světlo na plochu brýlové čočky, neprochází v plné intenzitě, ale část světla se odráží zpět. Tento efekt však nevzniká pouze u brýlí, ale znáte jej například ze zrcadlících se výloh obchodů nebo také odrážejících se předních skel automobilů. Tato zrcadlení vznikající na obou stranách čoček jsou vnímána pro nositele brýlí jako rušivá a velmi nepříjemná. Vedou ke vzniku rušivých reflexních obrazů a ke zhoršení vidění. Brýlová čočka je pro světlo méně propustná a je snížena jasnost pozorovaného předmětu. Antireflexní úprava je složena z mnoha velmi tenkých vrstev, které se za hlubokého vakua nanášejí na povrch brýlových čoček. Antireflexní vrstvy jsou spočítány tak, aby jejich fyzikální vlastnosti zajišťovaly snížení nebo oboustranné vyrušení odrážejících se paprsků. Tento efekt je tím větší, čím jsou antireflexní vrstvy kvalitnější. Součástí antireflexní úpravy je automaticky tvrzení a hydrofobní vrstva. Je nezbytná pro čočky s vyšším indexem lomu. Antireflexní úpravy jsou důležité i z estetického hlediska, neboť zvýšením propustnosti umožňuje jasnější pohled do očí nositele brýlí. Nerušené vidění je nezbytné především pro řízení motorových vozidel. Za svítání, při soumraku nebo když se silnice leskne, získáte s antireflexními brýlemi více jistoty v řízení. Pří jízdě v noci jsou redukovány nepříjemné odrazy pouličních lamp a reflektorů protijedoucích vozidel. Zvýšená propustnost antireflexních brýlových čoček pomáhá k rychlejšímu rozlišení detailů. Antireflexní úpravu Vám můžeme maximálně doporučit, prakticky se stala v dnešní době jakýmsi standardem, který Vám přinese mnohem komfortnější a čistější vidění.

Hydrofobní úprava

Je poslední vrstvou antireflexní úpravy, dokonale vyhlazuje povrch čočky a ta je pak odolnější vůči mastnotám a jiným nečistotám. Méně se špiní a snadněji se čistí. Nanesením této vrstvy na čočku se prodlužuje její životnost a zvyšuje se ochrana před poškrábáním při vlastním čištění. Je vhodná i do mokrého prostředí s rychle se měnící teplotou. (zimní počasí)

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka