23. 05. 2017

3D tisk - brýle na míru

3D tisk - brýle na míru

2016/3Dtiskbryli/3Dtiskobruvod.jpg
V dnešní době moderních technologií a neustálého pokroku můžeme už i v česku narazit na pár skupin, které pomoci svých domácích 3D tiskáren můžou vytisknout hromadu všelijakých užitečných věcí, nás samozřejmě bude zajímat zaměření na brýle.
Nejdříve si pojďme představit 3D tisk. Je mnoho způsobů jak věci na 3D tiskárnách vytisknout zejména se jedná o použitý materiál. Jeden z prvních typů tisku byl Fused Deposition Modeling který pracuje na základě nanášení roztaveného materiálu v tenké vrstvě na podložku. Na světě je již 15 způsobů tisku, které se daji shrnout do tří kategorií.

První je tzv. Aditivní metoda, která taví plastickou hmotu a po vrstvách ji nanáší tak perfektně, že nelze ani rozpoznat jednotlivé přechody a tím vzniká objekt v 3D rozměru.
Další se nazývá Stereolitografie – ta používá tekutou fotopolymerickou pryskyřici, která díky působení ultrafialového laserového paprsku vrství hmotu do požadovaného tvaru, jde o složitější proces.
A poslední je Sintrování -  za použití práškového materiálu, který se taví je finální objekt vytvořen spékáním tenkých vrstev. Tato technologie se právě nejčastěji používá v optice k vytvoření brýlových obrub.

2016/3Dtiskbryli/43472102_ml.jpg

 Na 3D tisku je nádherné to že se dá vytisknout téměř vše od šachové figurky až po součástky které používá NASA ve vesmíru.
Bohužel v naší republice nenajdeme nějaké skupiny či firmy které by se touto problematikou přímo zabývali, ale stačí nahlédnout k  našim německým sousedům a vše je hned jiné. Firma LUXeXceL se zabývá tiskem optických skel a jako první na světě také vytiskla na jediné tiskárně jak obroučky tak skla, bohužel ne optická. I když tisknutí brýlí není jejich prioritou ale ukázali světu, že 3D tisk má opravdu široký potenciál.

Koukneme-li se za moře i zde firmy nezahálejí a přicházejí s úžasnými nápady, jako třeba firma jménem PROTOS.

2016/3Dtiskbryli/protos3_1.jpg

Tato společnost tiskne sluneční brýle přímo na míru a to je nemusíte ani osobně navštívit. Jak to ? Jednoduše. Na jejich stránkách jednoduše pomocí pár kroků zjistí vše potřebné. Nejdří- ve vás vyzvou o pořízení dvou fotek vašeho obličeje ke kterému přiložíte kreditní kartu vodorovně s vaší pusou jako měřítko. Takto se vyfotíte zepředu a ze strany. Poté vyplníte krátký formulář aby zjistili co jste za povahu a podle toho mohly brýle přizpůsobit.

2016/3Dtiskbryli/protos5.jpg

Dalším krokem obdržíte názor stylisty a závěrečnou fází je nakonec výběr samotných obroučků, které splňují vaše požadavky nebo vám jsou doporučeny. Poté již dostanete pouze email s informacemi o vašich vybraných rámečkách a poslední co vám zbývá je vybrat si skla které požadujete osadit, dokonce, máte-li skla na předpis dokáží se poprat i s tím, tedy pokud nepotřebujete velmi specifické skla či nemáte moc vyské dioptrie.

Jsou ale i další společnosti, které mají své zajímavosti v působení 3D tisku – třeba Luxotika, která za použití metody Rapid prototyping vytváří vlastní obroučky, nepotřebují návrháře a tím pádem mohou v krátkém čase vyzkoušet mnoho neobvyklých tvarů brýlí.
Nebo například belgický výrobce módních obrub Patrick Hoet je momentálně jediný výrobce na světě, který tiskne kovové obruby (většinou z titanu). Jeho modely jsou v mnoha velikostech a jsou samozřejmě na objednávku.

2016/3Dtiskbryli/3Dbryle.jpg

Bohužel zatím při mém pátráni jsem nenarazila na firmu, která by se specializovala přímo na všechny druhy optických brýlí.  Existuje sice řešení, ale ani to není příliš snadné. Možností zůstává si u svého optika nechat vyrobit optická skla a poté nějaké šikovné firmě zadat úkol, aby vytiskli obroučky přímo pro tyto skla :)
V dnešní době je sice plno tiskáren které by nejspíše dokázali precizně vytisknout rámečky, které by byly na mikrometry přesné a zároveň i z odolného materiálu, ale bohužel jejich pořizovací cena je v řádech miliónů a jejich obsluha není snadná, proto si ještě musíme chvíli počkat
Ale myslím si, že za pomocí 3D tiskáren a 3D scanu našeho obličeje již brzy bude možnost přijít k našemu optikovi a za pár chvil si odnést na míru vytisknuté brýle s jedinečným vzhledem, vše má ale svůj čas. Přece jen se jedná o náš zrak a v tomto případě nechceme žádné věci na půl.

Zajimavý izraelský designér Ron Arad
Ron Arad byl jedním z prvních designerů, který tvořil za pomoci technologie 3D tisku. V roce 1999 vytvořil 3D tištěné svítidlo a šperky.
Vymyslel a vytiskl brýle s názvem Springs pro značku PQ na 3D tiskárně. Jedná se o jarní kolekci, jejichž obruby jsou jedinečné tím, že jsou tvořené pouze z jednoho celistvého kusu!

2016/3Dtiskbryli/springs.jpg

Za použití polyamidového vlákna, díky nimž jsou odolné vůči UV záření je navíc kvalita, vzhled i tvar stále neporušený.  Některé z těchto obrub jsou ale nastavitelné, což dává mnoho možností ke kreativitě.  Jejich tvar jde do retro stylu a přesto je velice hravý, no posuďte sami.
Jak již bylo zmíněno v kategoriích je zde použita metoda laserového sintrování, takže základ tvoří nylonový prášek, který je postupně vrstven a zpékán do finálního tvaru. Flexibilitě obrub a komfortnějšímu nošení také napomáhá jemné vroubkování.

[2016/3Dtiskbryli/springs2.jpg]
Tvary brýlí nesou názvy podle severní linky Londýnského metra jako je např. Kentish Town, Old Street nebo Golders Green. Osobně si myslím, že ke každé brýli její název sedí, nejen díky specifickému tvaru ale i barvou. Zaoblený tvar, téměř kapkovité obruby nesou název Angel, Highgate a Archway jsou inspirovány tvarem mostu. Všechny tyto styly a tvary rámů jsou k dostání v různých velikostech i barevných provedeních, včetně různě barevných skel.

2016/3Dtiskbryli/1280-pq-epping-1164-side.jpg

Dříve vymyslel Ron Arad již jeden hit a tím byly unisexové brýle A-Frame, jejichž hlavním znakem bylo písmeno A nad nosníkem, tvořeno z titanovo-hliníkové slitiny. Za pomoci této konstrukce bylo možné měnit vzdálenost skel a zároveň za použití pružinových závěsů tyto brýle i celé složit.

2016/3Dtiskbryli/3591.jpg

« zpět

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka