Typy brýlových čoček

Typy brýlových čoček

Charakteristickým znakem pro brýlovou čočku je její korekční účinek. Podle tohoto kritéria se brýlové čočky dělí na

Jednoohniskové

Víceohniskové

  • bifokální (dvouohniskové)
  • multifokální (víceohniskové)

Jednoohniskové brýlové čočky

Jedná se o čočky pouze s jedním ohniskem, které korigují oční vady pouze na jednu vzdálenost. Jednoohniskové brýlové čočky mohou tedy vyřešit vidění do dálky, na střední vzdálenost (na počítač) a nebo jen do blízka. Nemůžeme s nimi korigovat dvě nebo více vzdáleností najednou. Tyto brýlové čočky mají plusovou nebo minusovou hodnotu, případně mohou korigovat také astigmatismus. Tyto brýlové čočky jsou dostupné v různých materiálech jako je sklo, plast, trivex a polykarbonát.

typy bc 1

Víceohniskové brýlové čočky

Bifokální brýlové čočky

U bifokálních čoček je spojena se „základní“ čočkou ještě jedna „přídavná čočka“. V části brýlové čočky, kde má účinnost základní čočka, má stejné optické vlastnosti jako odpovídající čočka jednoohnisková. Část brýlové čočky, kde působí dohromady „základní“ společně s „přídavnou čočkou“, nazýváme přídavný díl. Základní díl je většinou používán jako díl do dálky, přídavný díl je buď do základního dílu zabroušen, nebo (s jiným indexem lomu) zataven a je používán do blízka. Rozdíl dioptrických hodnot do dálky a do blízka se nazývá adice. Přídavné díly mohou mít různou velikost a tvar. Určitou nevýhodou bifokálních čoček je skok obrazu. Pojmem skok obrazu se rozumí posunutí pozorovaného objektu při výměně pohledu z dálky do blízka.Po krátké době návyku si uživatel skok obrazu prakticky neuvědomuje. Výběr určitého typu bifokální čočky záleží např. na povolání zákazníka nebo na výběru brýlové obruby a také na jeho vkusu. S výhodami a nevýhodami těchto čoček Vás rádi seznámíme.

typy bc 2

Multifokální brýlové čočky

Umožňují plynulý přechod z dálky přes střední vzdálenost do blízka. Nepotřebujete více brýlí na různé vzdálenosti, ale stačí Vám jedny s multifokálními (progresivními) čočkami pro Vaší zrakovou pohodu. Čočky jsou rozděleny do více oblastí vidění. Při přímém pohledu se díváte přes oblast určenou pro korekci do dálky, vidění do blízka zajišťuje spodní část čočky s příslušnou dioptrickou hodnotou. Mezi těmito oblastmi je tzv. progresivní zóna, kde se plynule a bez viditelných přechodů mění dioptrická hodnota pro vidění na střední vzdálenosti. Jsou tedy ideálním řešením pro lidi, kteří chtějí vidět ostře na všechny vzdálenosti ( od 30 - 40 cm vše). Tato varianta je pro ty z Vás, kteří nosíte brýle celý den. Multifokální čočky se potýkají s určitým okrajovým zkreslením, technologií výroby těchto čoček lze toto zkreslení do jisté míry potlačit, ne však zcela odstranit. I přesto jsou v mnoha ohledech lepším řešením než brýlové čočky bifokální. Na základě našich zkušeností Vám poradíme s výběrem vhodných brýlových obrub pro tyto čočky, vysvětlíme Vám jednotlivé rozdíly, jejichž popis by značně přesáhl obsah tohoto krátkého seznámení s „ multifokály“.

typy bc 3

Kancelářské brýlové čočky

Znáte ten pocit – sedíte u počítače a najednou si uvědomíte, že vás bolí hlava, záda, máte unavené oči? Potřebujete brýle k počítači?

Brýlové čočky na střední vzdálenost, jsou vhodné pro ty, kteří používají brýle na blízko a postrádají dioptrie na střední vzdálenost. Jsou vhodná zejména do kanceláře, při práci s počítačem. Vidíte s nimi na čtení, na monitor i na blízkou vzdálenost, aniž by jste museli sundat brýle. Je to ideální řešení – všechno je na dosah. Nejenom, že s takovými brýlovými čočkami vše vidíte, ale jste osvobození od ortopedických problémů, podívejte se na informace o této problematice v části Brýle k PC.

typy bc 4

Ztenčené brýlové čočky

Ztenčené brýlové čočky jsou ideálním řešením pro ty, kteří potřebují brýle s vyššími dioptriemi a chtějí estetičtější brýle, aby lépe vypadali. Ztenčené brýlové čočky nepůsobí v brýlové obrubě vůbec rušivě, navíc bývají i lehčí, což zvyšuje komfort při jejich celodenním nošení. Samozřejmě, že každá paráda něco stojí a tak se dá říct, že čím vyšší index lomu brýlová čočka bude mít, tím také bude dražší., ale jak je známo, tak pro krásu se musí trpět… Obecně se dá říct, že síla brýlové čočky souvisí s indexem lomu použitého materiálu při její výrobě. S rostoucím indexem lomu materiálu se snižuje tloušťka brýlové čočky. U skleněné čočky dnes můžeme počítat s indexem lomu do 1,9 u plastové do 1,74. Vysokoindexový materiál je i pružnější, což pomáhá čočce vydržet i mechanické namáhání a je odolnější vůči vyštípání a lámání. Více o indexu lomu je napsáno v části Brýlové čočky. Na ztenčenou brýlovou čočku by měla přijít vždy antireflexní úprava.

typy bc 5

typy bc 6

Samozabarvovací brýlové čočky

Potřebujete kvalitní samozabarvovací brýle, které dokáží ochránit Váš zrak před škodlivým UV zářením? Dnes můžete mít bez problémů samozabarvovací brýlové čočky ve skle i v plastu. Samozabarvovací čočky Vám poskytnou nepoznaný komfort a nejkvalitnější ochranu očí.

typy bc 7

Samozabarvovací nebo-li fototropní schopnost u minerálních brýlových čoček funguje na principu množství probarvené skloviny, tudíž záleží na dioptriích, které potřebujete. U vyšších dioptrií je na výrobu čočky použito více materiálu – skloviny a brýlová čočka se zabarví více a plošně nerovnoměrně v závislosti na tom, zda se jedná o plusové nebo minusové dioptrie. U plastových brýlových čoček dochází k zabarvení po celé ploše rovnoměrně, protože se v tomto případě jedná o povrchovou úpravu, ve které fototropní (samozabarvovací) molekuly reagují na UV záření a čočka se následně zabarví. Odstín barvy do jakého se samozabarvovací čočky zabarví záleží na výrobci a typu použité fototropií čočky, nejčastěji se čočky zabarvují do hnědé a šedé barvy.

Výhody samozabarvovacích plastových čoček

Tyto čočky se přizpůsobují světelným podmínkám, zabarvují se rovnoměrně, v místnosti zůstávají čiré, pohlcují veškeré ultrafialové paprsky pásma B a 98% pásma A, jsou vhodná do každého počasí a jsou velmi lehká.

typy bc 8

Transitions

Transitions nejznámější samozabarvovací čočky.

Jak dobře uvidíte v budoucnu záleží i na brýlových čočkách, které nosíte již dnes.

Brýlové čočky Transitions obsahují patentované fotochromatické barvivo, které aktivuje –ztmaví čočky při vystavení UV paprskům slunečního záření. Uvnitř v místnosti jsou samozabarvovací brýlové čočky Transitions tak čiré, že nikdo ani nepředpokládá, že právě Vy takové čočky nosíte. Venku na jasném světle se čočky Transitions zabarví téměř k nerozeznání od slunečních brýlí. Tyto čočky reagují velmi rychle, vždy propustí do Vašeho oka právě takové množství světla, které Vám umožní komfortní vidění bez oslnění. Díky tomu si ani neuvědomíte, že brýle nosíte. Můžete si vybrat mezi čočkami Transitions zabarvujícími se do šeda a do hněda. Brýlové čočky Transitions lze použít do jakékoliv brýlové obruby pro každodenní celodenní nošení.

Přesvědčte se, co samozabarvovací čočky Transitions pro Vás dělají.

Chrání Váš zrak

UV záření může časem poškodit Váš zrak. Samozabarvovací čočky Transition Vám pomáhají chránit zrak tím, že 100% blokují nebezpečné UV záření – každý den po celý den.

Optimalizují kvalitu vidění

Příliš mnoho nebo naopak příliš málo světla snižuje kontrast. Transitions Vám pomáhají vidět jasněji tím, že zvyšují kontrast vidění za všech světelných podmínek.

Zvyšují komfort vidění

Oslnění snižuje kvalitu Vašeho vidění, způsobuje mhouření očí a jejich únavu. Samozabarvovací brýlové čočky Transitions efektivně snižují oslnění a ve spojení s antireflexní úpravou minimalizují rušivé nežádoucí odrazy.

PAMATUJTE čím lépe uvidíte, tím lépe se budete cítit.

Čočky Transitions chrání Vaše oči před slunečním zářením stejně, jako Vy chráníte svou pokožku při slunečním dni před škodlivým UV zářením. Každý potřebuje ochranu před škodlivým UV zářením, což je důvod proč byste měli Vy a Vaše rodina pečlivě vybírat ty pravé brýlové čočky pro každodenní užití.

Brýlové čočky Transitions a dětské oči

Dětské oči jsou nejcitlivější. Děti tráví mnoho času venku a jejich nitrooční čočka, která je „propustnější“ než u dospělých, umožňuje větší negativní působení UV záření na sítnici. Proto brýlová čočka Transitions je pro děti chytrá volba.

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka