Šedý zákal

Šedý zákal

sedy zakal Šedý zákal (lat. Katarakta). Jednou ze základních podmínek správného vidění jsou čirá optická prostředí oka. Šedý zákal je onemocnění čočky. Čočka je normálně čirá a průhledná jako sklo, což je velmi důležité pro průchod světelných paprsků do oka. Světločivné buňky na sítnici světelné paprsky registrují a dále jsou cestou optického nervu přivedeny do mozku, kde vzniká obraz, který si uvědomujeme. Při šedém zákalu čočka ztrácí svou průhlednost, stává se podobnou matnému sklu, a proto je vidění přes takovouto čočku neostré a zamlžené. Nejčastějším příznakem šedého zákalu je zhoršení vidění na dálku i na blízko. Pacienti často přicházejí s tím, že potřebují silnější brýle, někdy může být příznakem naopak ubývání dioptrií na blízko, změny při vnímání barev a dvojité vidění. Brýle ale šedý zákal nevyléčí.

Ve většině případů se šedý zákal vyskytuje u lidí starších 55-60 let jako projev přirozeného stárnutí oka a po sedmdesátce jim trpí 90% populace (tzv. stařecký šedý zákal). Šedý zákal může být vrozený, způsobený infekcí během vývoje plodu. Může také vzniknout jako sekundární důsledek jiných nemocí např. cukrovky. S šedým zákalem se setkáváme také po úrazech (traumatická katarakta).

sedy zakal

sedy zakal

Jedinou možností obnovy vidění je operační zákrok, při němž je nahrazena zkalená čočka nitrooční čočku umělou. Jedná se o chirurgický zákrok prováděný ambulantně pod lokálním umrtvením postiženého oka.

sedy zakal

sedy zakal

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka