Brýle k PC

Brýle k PC

Počítač, ať už jako profesionální pracovní nástroj nebo zdroj informací a zábavy, se stává nedílnou součástí každodenního života. Čas strávený před monitorem se zvyšuje a posouvá se i věková hranice jeho uživatelů. S tímto fenoménem se objevují i nové zdravotní problémy, které jsou markantní hlavně u lidí po čtyřicítce, v tzv. presbyopickém věku.

Mezi nejčastější příčiny problémů patří například strnulé držení těla při práci na PC, přetěžování kloubů a šlach na ruce, bolesti krční páteře. Práce na monitoru klade vysoké nároky na oči, takže všechny chyby optického systému oka spolu s chybami okohybného systému mohou vést ke značným obtížím. Proto je velmi podstatné, aby lidé, kteří pracují se zobrazovacími jednotkami, měli vyšetřený zrak a měli předepsanou adekvátní optickou korekční pomůcku – brýle k PC.

Informace o očích a počítačích vyvolávají jednu zásadní otázku. Jsou nepostradatelné počítače pomalou zkázou pro náš zrak?

Odborníci se shodují: zdravotní stav uživatelů počítačů v důsledku působení elektrostatického, elektromagnetického, nebo elektrického pole či rentgenového záření při práci s počítačem není ohrožen.

brýle k pc Co je tedy příčinou únavy, pálení očí a dalších nepříjemných a opakujících se pocitů?

Práce s počítačem je činností s extrémními nároky na vidění, ale poškození očí, jako její důsledek, je vyloučeno. Krátká pracovní vzdálenost, jednotvárná dlouhodobá činnost bez možnosti změny polohy těla, vysoké soustředění, časté změny směru pohledu mezi klávesnicí, obrazovkou a předlohou, odraz obrazovky a různá světelnost prohlížených objektů – to vše vede k zatížení několika exponovaných orgánů až na hranici jejich fyzických možností a práce počítačem se stává utrpením. Náš úžasný mozek, v rámci orientace na přesný, rychlý a správný výkon signalizuje únavu až bolest.

Co můžeme udělat v této situaci?

 • používat kvalitní monitor a dbát na jeho správné umístění
 • monitor nesmí být umístěn proti silnému zdroji světla (okno)
 • sklon hlavy při práci s počítačem by měl být stejný jako při čtení knihy vsedě
 • pamatovat na kvalitní osvětlení
 • nepodceňovat výběr kancelářské židle
 • nezapomínejte mrkat – při práci s počítačem se zpomaluje mrkací reflex, oko méně mrká a osychá. Syndrom suchého oka je zejména u lidí pracujících v kancelářích díky načítaní všech možných rizikových faktorů velmi častý (ústřední topení, klimatizace, prach atd.)

Brýle musí být

 • opticky dokonale centrované se správnými diagnostikovanými hodnotami
 • esteticky vyhovující
 • anatomicky správně přizpůsobené s nízkou hmotností
 • skla musí mít antireflexní úpravu
 • u presbyopie se doporučují speciální počítačové čočky s proměnlivým ohniskem do 1,5 metru nebo multifokální čočky se zvlášť velkými čtecími zónami

brýle k pc

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka