Materiály

Brýlové čočky

Dostali jste od Vašeho očního lékaře recept na výměnu brýlových čoček? Přemýšlíte o nákupu nových brýlových čoček do Vašich brýlí a nebo chcete celé nové brýle? V současnosti existuje mnoho možností výběru brýlových čoček podle různých kritérií. Rádi Vám pomůžeme se podle Vašich požadavků zorientovat a vybrat pro Vás ty „správné“ brýlové čočky, co se týká materiálu i požadavků na cenu.

Materiály na výrobu brýlových čoček

  • sklo
  • plast
  • trivex
  • polykarbonát

Sklo

Jedná se o základní typ brýlové čočky, která má svoje výhody a nevýhody. Brýlová čočka zhotovená ze skla je odolnější proti poškrábání, dá se ale rozbít, je těžká a v kombinaci s některými brýlovými obrubami se nedá použít (například vrtané brýle). Index lomu je cca 1.50.

material 1

Plast

Plastové brýlové čočky vynikají svojí lehkostí a jsou téměř nerozbitné. Ve srovnání s brýlovými čočkami zhotovených ze skla jsou náchylnější na oděr. V této souvislosti je důležité zmínit, že tady vždy záleží na zacházení s brýlovými čočkami. Viděli jsme brýlové čočky zhotovené z plastu po 3 měsících poškrábané tak, že přes ně nešlo koukat a viděli jsme jiné čočky vyrobené z plastu po dvou letech prakticky netknuté, nepoškrábané. Index lomu je cca 1.50.

Trivex

Brýlové čočky vyrobené z materiálu Trivex nabízí mimořádnou bezpečnost. Jsou extrémně lehké ( o 16% lehčí než běžný plast). Nabízí velkou odolnost vůči nárazu, jsou velice pevné, bez vnitřního pnutí – ideální pro vázané a vrtané brýlové obruby. Mají doživotní záruku v případě rozbití v jakémkoli typu brýlové obruby. Jejich index lomu je 1.53

Polykarbonát

Polykarbonát jako materiál má perfektní odolnost proti rozbití. Brýlové čočky vyrobené z polykarbonátu mají až 12x větší odolnost proti rozbití než brýlové čočky vyrobené z plastu. Tyto čočky jsou velmi lehké a tenké s výbornou nárazuvzdorností. Jejich použití se doporučuje pro dětské brýle, popř. pro brýle vrtané. Jejich index lomu je 1.59.

material 2

Index lomu

Několikrát je v textu zmíněn výraz index lomu. Co takový index lomu vlastně je?

Index lomu (značí se n nebo N) je bezrozměrná fyzikální veličina popisující šíření světla a všeobecně elektromagnetického záření v látkách.

Index lomu brýlových čoček vyjadřuje rychlost šíření světla v daném materiálu oproti rychlosti světla ve vakuu. S rostoucím indexem lomu materiálu se snižuje tloušťka brýlové čočky. Běžný index lomu u brýlových čoček je cca 1.50. Brýlové čočky s tímto indexem lomu nepatří mezi ztenčené brýlové čočky. Ztenčené brýlové čočky mají index lomu od 1.60 přes 1.67 až k nejtenčím plastovým brýlovým čočkám s indexem lomu 1.74. U minerálních brýlových čoček může být index lomu až 1.90. Pro zajímavost index lomu některých látek je uveden v následující tabulce.

LátkaIndex lomu
Vakuum1
Vzduch (norm.tlak)1.0026
Led1.31
Voda1.33
Etanol1.36
Glycerol1.473
Sklo1.5 – 1.9
Sůl11.52
Safír1.77
Diamant2.42
 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka