Brýlové obruby

Brýlové obruby

Současný trh s brýlovými obrubami nabízí mnoho rozličných modelů. Z technického hlediska by se daly brýlové obruby rozdělit do několika skupin:

  • podle materiálu
  • podle konstrukce

Materiál na výrobu brýlových obrub

Co se týká materiálu ze kterých jsou brýlové obruby vyrobeny, můžeme hovořit o brýlových obrubách zhotovených z plastů, přírodních materiálů nebo kovů. Uvedené materiály se často kombinují. V současné době se využívá především kovu a plastu, přírodniny vzhledem k chemické nestálosti, cenové náročnosti a ochraně přírody ustupují do pozadí.

Plastové brýlové obruby

Jsou vyráběny buď vstřikováním materiálu do forem nebo jeho frézováním. Brýlové obruby, které jsou vyráběny z plastových desek frézováním jsou podstatně dražší, než obruby vstřikované do forem. Dnešní svět přináší velkou rozmanitost plastových brýlových obrub a velkou barevnost materiálů, ze kterých jsou zhotoveny. Snad všichni světový návrháři věhlasných značek zařadili do svých kolekcí plastové brýlové obruby, škoda jen, že vzhledem k vyšším cenám těchto brýlí, mi připadá, že stále ještě nejsou u nás tak „doceněné“, jak by si zcela jistě vzhledem k náročným výrobním postupům, zasloužily.

Kovové brýlové obruby

U kovových materiálů se nejvíce prosadily slitiny mědi, zinku a niklu. Nezanedbatelný podíl mají také speciální druhy oceli a slitiny titanu. Samozřejmostí u kovových obrub jsou jejich zušlechťující povrchové úpravy. K tomuto účelu se používá např. zlato, platina, rhodium nebo chrom.

Titan

Titan, jako materiál na výrobu brýlových obrub má velkou výhodu, že je antialergický. Je také velmi lehký a v různých slitinách se výrobci snaží vylepšit jeho pružnost. Jako čistý je titan křehký.

Bio – ocel

Jedná se o současný, fantastický materiál, který našel uplatnění hlavně v oblasti vrtaných brýlí. S bio-ocelí jako materiálem pro vrtané brýle společnost využívá extrémně tenký, vysoce technický materiál z lékařského inženýrství (jedná se o stejný materiál používaný k výrobě náhrad kyčelního kloubu), který je vysoce stabilní, pružný a navíc bez niklu. Po mnohaletém průzkumu a vývoji, Bio-ocel dokazuje, že se umí skvěle vypořádat s vysokými nároky zákazníků, kteří hledají pohodlné brýle. Slitina chrómu a manganu neobsahuje žádný nikl a může být nošena bez sebemenších obav i pro lidi s alergií. Zmíněná pružnost a pevnost bio-oceli je téměř dvojnásobná v porovnání s titanem: titan praskne po pěti ohybech do 90 stupňů, zatímco bio-ocel přežije nejméně devět ohybů. Pohodlí pro nositele poskytuje extrémní pružnost a neuvěřitelná lehkost okolo 3,7 gramů.

brulove obruby 2

Brýlové obruby podle konstrukce se dělí takto:

  • obruby s očnicemi
  • poloobruby
  • obruby bez očnic (bezobroučkové brýle)

Brýlové obruby s očnicemi jsou nejstarším typem rámů, naopak bezobroučkové brýle spatřily světlo světa jako poslední z těchto tří typů brýlových obrub. Vzájemně se od sebe liší nejen svým vzhledem, ale i vlastnostmi.

Brýlové obruby s očnicemi

Tvoří největší podíl z prodávaných brýlových obrub. Jedná se o klasický typ rámů složený z brýlového středu a páru stranic. Brýlový střed je složen ze dvou očnic. Očnice jsou navzájem spojeny nosníkem. Tento typ brýlových obrub vyhovuje především uživatelům, kteří upřednostňují pevnost, stabilitu a odolnost. Mezi přednosti těchto rámů patří pevnost, stálost formy, výborná ochrana brýlových čoček před poškozením na okraji, jednoduché zacházení, spolehlivé uchycení čoček. Mezi nedostatky může patřit vyšší hmotnost, nápadnost, ohraničení zorného pole, někdy nižší komfort při nošení.

brulove obruby 3

Poloobruby

Je to v podstatě brýlová obruba s očnicemi, při němž byla odstraněna část očnice. Nejčastěji to bývá dolní část, ale v poslední době to už nebývá pravidlem k odstranění části očnice dochází na různých místech. Samotná brýlová čočka pak v poloobrubě drží pomocí silonu, který zapadá do vyfrézované drážky v brýlové čočce. Mezi výhody poloobrub patří menší nápadnost, nižší váha a i přes chybějící části očnice jejich dostatečnou pevnost.

brulove obruby 4

Obruby bez očnic

Tento typ brýlí se též nazývá vrtané brýle. Jedná se o brýle, které se skládají jen z nosníku a dvou stranic. Jednotlivé díly jsou pomocí šroubů, plastových vložek, silonu nebo jiných mechanismů spojené do jednoho celku. Samotný spojovací článek mezi nosníkem a stranicí představují brýlové čočky. Ty mohou být vybroušené do různých tvarů a mají plochý okraj. Tato konstrukce umožňuje zákazníkovi velkou variabilitu co se týče výběru tvaru a velikosti. Předností je také nízká hmotnost, nenápadnost, nerušené zorné pole. Mezi nedostatky můžeme zařadit větší náchylnost k poškození. Je však nutné podotknout, že na trhu existují i vrtané typy brýlí, které jsou extrémně pevné a pružné a při vhodném zvolení brýlových čoček mohou být daleko odolnější než celoobruby nebo poloobruby.

brulove obruby 5

Požadavky na dioptrické brýlové obruby

Na dioptrické brýlové obruby jsou kladeny mnohé požadavky. Můžeme je rozdělit na požadavky estetické, fyzikální a zdravotnické.

  • Estetické požadavky - Dokonalá povrchová úprava, harmonie použitých barevných odstínů, vhodná kombinace materiálů a symetrie tvaru očnic.
  • Fyzikální požadavky - Pevnost, schopnost držet daný tvar, tvrdost, pružnost a odolnost vůči vlivům prostředí, vlhkosti, čisticím prostředkům, potu.
  • Zdravotní požadavky - Nezávadnost materiálu brýlové obruby (některé složky umělých hmot nebo kovových slitin mohou vyvolávat alergické reakce, jako např.. Nikl).

Výroba brýlí

Výroba brýlí je složitý proces. V současné době je většina brýlových obrub vyráběna v Číně, přesto i v Evropě nalezneme výrobce brýlí. Fotky pochází z výroby brýlí Flair v Německu.

vyroba 1

vyroba 2

vyroba 3

vyroba 4

vyroba 5

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka