31. 10. 2011
Jak vidí pes?
Zrak je pro všechny psovité šelmy jedním z méně důležitých smyslů.
Z psovitých šelem má nejlepší zrak fenek - vidí dobře i v noci, kdy loví ještěrky a ptáky. Pes ušatý žijící ve střední Africe vidí nejhůře, proto se orientuje hlavně čichem a je částečně vegetarián.
Pes domácí je domestikovaný poddruh vlka obecného. Feně se štěńata rodí úpo přibližně 63 denní březosti slepá, hluchá a neoststěná. Stejně jako zvukovody jsou oční víčka srostlá.
Malé štěně se orientuje pouze čichem a hmatem, nemá termoregulaci, teplo mu tedy vytváří jenom matka a ostatní štěňata. Už kolem desátého dne po narození začíná vidět obrysy.
Ovšem nejdůležitějším z hlediska vývoje psa je období mezi 3.-7. týdnem. Již dobře vidí, binokulárně vnímá vjemy a smysly začínají spolupracovat. Nicméně zrak pro psa není zdaleka nejdůležitějším smyslem, tím je čich a hned po něm následuje sluch. Tyto dva smysly jsou u psa téměř dokonalé a proto odsunuly zrak až na třetí místo. Pes má větší zorné pole než člověk - celkem 250 stupňů. Dále má skvělý odhad vzdálenosti a prostorové vidění. Ovšem pes je mírně dalekozraký a proto jeho schopnost akomodace na blízké předměty není ideální.
Existuje předpoklad, že pes má schopnost rozlišit některé barvy. Z tohoto důvodu svět psa není černobílý jak se v dřívějších dobách domnívalo. Ve tmě vidí pes podobně jako člověk.
Nicméně i slepý pes je schopen prožít šťastný život po boku svého pána.