09. 12. 2011

Barva očí

To, co nás na lidské tváři zaujme jako první, jsou oči, které o člověku prozradí neskutečně mnoho informací.

[news/oko%20(1%20z%201).jpg]

Jsou ukazatelem charakteru, temperamentu a chování člověka vůči jiným lidem. Oči vyjadřují emoce. Očima umíme mluvit, smát se, ale i lhát. Díváme se různě - vyhýbavě, upřeně, šikmo. Zajímá nás především jejich barva, jak je vůbec možné, že existuje tolik různých odstínů? A je možné, aby se barva našich očí v průběhu života změnila? Za barvu očí je odpovědná duhovka, což je ve skutečnosti kruhový sval pokrytý pigmentem, který má uprostřed malý otvor, zornici. Sval v duhovce se smršťuje a rozšiřuje podle toho, jak velká zornice je právě "potřeba". Již toto samotné smršťování a roztahování duhovky mění do jisté míry barvu očí, protože ovlivňuje hustotu rozložení pigmentových zrn v duhovce.

Modrá, zelená a hnědá barva představují nejběžnější barvy našich očí. Vedle nich však existuje paleta dalších barev, které jsou určitou kombinací těch základních. Většina dětí se rodí s neutrální barvou očí, barva duhovky je u mnoha miminek světlá. V momentě, kdy začnou být jejich oči vystavovány slunečnímu záření, dochází k chemickému procesu, při kterém vzniká barvivo - melanin. To, co určuje barvu našich očí, je tedy přítomnost melaninu. Toto barvivo je umístěno před duhovkou, pokud je ho málo, jsou oči světlejší, pokud je melaninu větší množství, jsou oči tmavší. Hustota melaninu v 1. roce života představuje asi 50% hustoty oproti dospělému člověku. Proces zabarvování očí je u dětí ukončen v předškolním věku..

Barvu očí také může ovlivnit zdravotní stav. Mnoho lidí se setkává s tím, že když jsou nemocní, případně ve stresu, barva jejich očí je tmavší či světlejší. Je to důsledek rozmístění a hustoty melaninu, ale přesný mechanismus ještě není zcela znám. Existuje ještě vzácná genetická porucha, a tou je albinismus. Tito jedinci nemají téměř žádný pigment, oči mají výrazně bledě modré nebo zelené.

Chcete změnit barvu očí? Jste zastánci větičky, že "Změna je život"? V dnešní době existuje velký výběr barevných kontaktních čoček, dioptrických i nedioptrických. Překvapte svou rodinu, přátele, kolegy jinou barvou očí, jen ať přemýšlí, co je na Vás jiného.

« zpět

 

Tel.: +420 416 732 890
Velká Dominikánská 18
412 01 Litoměřice
Mapka